Українська приватна космічна компанія “Promin Aerospace“, незважаючи на війну, продовжує працювати над ракетою оригінальної конструкції. Перший тестовий запуск запланований на першу половину 2023 року. У нещодавньому інтерв’ю засновник стартапу заявив, що навіть якщо прототип не вдасться відправити в політ на батьківщині, терміни не повинні сильно змінитися.
SpaceNews стежить за долею Promin Aerospace і нещодавно поспілкувався з керівником компанії Михайлом Рудомінським. Співзасновник і директор стартапу поділився з журналістами графіком реалізації проекту. Точних дат він не назвав, але перший запуск експериментальної ракети запланований на початок 2023 року. Точне місце і час запуску залежатиме виключно від українських регуляторів. Які, слід визнати, в нинішніх умовах можуть не дозволити навіть експерименти з ракетною технікою.
Втім, Рудомінський не падає духом: навіть якщо “Promin Aerospace” не зможе здійснити перший запуск на батьківщині, є альтернативні варіанти. Раніше компанія підписала меморандум про взаєморозуміння з шотландським космодромом, що будується в Сазерленді. До початку 2023 року майданчик має бути готовий, і український стартап може запуститися саме там.
Амбітний стартап Promin Aerospace з’явився у 2021 році в Дніпрі, історичному центрі космічної галузі України. Саме тут розташовані підприємства КБ “Південне” та “Південмаш”, де виробляли ракетоносії “Зеніт” та розробляли ракети Р-36М (той самий “Сатана”), “Космос” і “Циклон”.
Кістяк команди “Promin Aerospace” склали Рудомінський та головний інженер Віталій Ємець. За останні кілька років Ємець опублікував кілька наукових робіт, присвячених використанню “самозапалювальних” (аутофагових) ракетних двигунів. Власне, це і є головна родзинка розробок компанії. Такі двигуни мають меншу масу, ніж їхні твердопаливні аналоги з аналогічною тягою.
В принципі, такий “аутофаг” є гібридним двигуном: в ньому тверде паливо утворює стінки і центральну частину камери згоряння, через яку прокачується рідкий або газоподібний окислювач. Виходить, що під час роботи ракета буквально пожирає свої конструктивні елементи.
В інтерв’ю Рудомінський зазначив, що останні кілька місяців були особливо продуктивними, хоча компанія сильно недофінансована. Останній раунд пошуків інвестора розпочався 22 лютого і відразу ж закінчився зі зрозумілих причин. Тим не менш, Promin Aerospace раціонально використовує залишки раніше отриманих коштів і навіть примудряється залучати великих інвесторів: у серпні Google виділив стартапу грант.